UCLG-MEWA ve TBB, COVID-19 İLE MÜCADELE SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ


UCLG-MEWA ve Türkiye Belediyeler Birliği temsilcileri, çevrimiçi toplantıda Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele sürecinde yerel yönetimlerin durumunu ele aldı.

15 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya UCLG-MEWA Başkanı Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadie, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici katıldı.

UCLG-MEWA adına ilk olarak söz alan Başkan Saadie, özellikle bölgedeki yerel yönetimler açısından virüs ile mücadele sürecini değerlendirdi. Dünyanın salgına hazırlıksız yakalandığını belirten Saadie ilerleyen süreçlerde bu gibi durumlara karşı tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra söz alan TBB Başkanı Fatma Şahin, dünyada koronavirüs ile mücadele sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olan Türkiye’nin, 80 ülkeye insani yardım ulaştırdığını ifade etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak da virüsle mücadele döneminde yaptıkları faaliyetlerden bahseden Şahin; maske üretimi, korona testi pozitif çıkan hastaların yakınlarına, temaslarına ve şüphelilere takip cihazı dağıtımı ve ateş ölçümü gibi uygulamalardan bahsetti.

TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, merkezi idare ile yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemine değinirken Türkiye’de pandemi ilanının ardından merkezi idare ile birlikte belediyeler açısından kolaylaştırıcı tedbirlerin alındığını da sözlerine ekledi.

UCLG-MEWA Bölgesindeki ülkeler hakkında bir durum tespiti yaparak konuşmasına başlayan Genel Sekreter Mehmet Duman, tehlikenin henüz geçmediğini,  kontrollü ve tedbirli bir şekilde çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. UCLG-MEWA’nın gerçekleştirdiği çevrimiçi söyleşi ve faaliyetlerden de bahseden Duman, normalleşme süreci ile birlikte kentlerin refaha kavuşması ve üretimin canlandırılması hususunda el birliği ile mücadele etmenin gerekliliğini vurgularken bu konuda başarılı olunacağına olan inancını da belirtti.

2016-2019 döneminde UCLG-MEWA Başkanlığını da yürüten Fatma Şahin, TBB ve UCLG-MEWA arasındaki ilişkilerin daha önceden de olduğu gibi yeni dönemde de yakinen devam edeceğini ifade etti.

Comments are disabled