UCLG-MEWA VE WALD’IN AKADEMİ İLE İŞBİRLİĞİ


UCLG-MEWA ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı(WALD) ile Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi(RUPAM) 27 Mayıs 2019 tarihinde işbirliği protokolü imzaladı. Protokol, Göç, Kentsel Gelişim ve Kentsel Yaşanabilirlik Projesi kapsamında gerçekleştirildi. Göç, Kentsel Gelişim ve Kentsel Yaşanabilirlik Projesi, 2019 – 2020 yıllarında gerçekleştirilecek araştırma, çalıştaylar ve uluslararası kongre/zirve etaplarından oluşmaktadır.

Proje kapsamında İstanbul, Midilli ve Suriye’de saha çalışmaları yapılacaktır. Saha çalışmalarından elde edilen veriler 5 farklı kentte ve Midilli’de gerçekleştirilecek çalıştaylarda tartışılacaktır. Çalıştayların bilim insanları, uluslararası kuruluşların ve yerel yönetim temsilcilerini bir araya getirmesi hedeflenmektedir.

Kentsel Gelişim ve Kentsel Yaşanabilirliği özellikle iç ve dış göç bağlamında ele alacak projenin 3. etabında “Uluslararası Kentsel Gelişim ve Kentsel Yaşanabilirlik Zirvesi” düzenlenecektir.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ve Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka tarafından imzalanan protokol kapsamında  Rumeli Üniversitesi’nden 30 öğrenciye de WALD’ın İstanbul’un farklı ilçelerinde yürütmüş olduğu projelerde staj yapma imkanı tanınmıştır.

Küresel gündemlerin yerelde uygulanması konusunda ortaklıkların önemli rolü bulunmaktadır. Bu kapsamda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri de işbirliklerini teşvik etmektedir. Projenin aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmaya da katkı sunması beklenmektedir.

 

Comments are disabled