UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU FİLİSTİN YEREL YÖNETİMLER BİRLİĞİ BAŞKANI MUSA HADID


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 7 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisi’nde, UCLG-MEWA’nın eş başkanlığını yürüten Filistin Yerel Yönetimler Birliği Başkanı ve Ramallah Belediye Başkanı Musa Hadid’i konuk etti.

Konuşmasına, insanlığı vuran son salgının yaklaşık yüz yıl önce olduğu için tüm ülkelerin böyle bir salgına hazırlıksız yakalanmasından söz ederek başlayan Başkan Musa Hadid, böyle bir durumla başa çıkacak yeterli deneyimin bulunmadığını söyledi. Virüsün dünyanın her yerinde büyük bir şekilde etki göstermesinin ana sebebinin bu olduğunu söyleyen Musa Hadid, Filistin halkının işgal nedeniyle yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek, bu salgınla nasıl başa çıkılacağı konusunda işgalin getirdiği engel ve zorluklar nedeniyle Filistin’in diğer ülkelerden farklı olduğunun altını çizdi.

Ayrıca, Filistin Yönetimi’nin virüsün yayılmasını engellemek için gerekli güvenlik önlemlerini uygulamada karşılaştığı zorluklardan bahseden Başkan Hadid, bu konuda Filistin’in sınırlı sayıdaki bölgelerini kontrol altına alabildiklerini ve alınan önlemlerin bazı alanlarda çok az etkili olduğunu anlattı. Filistin Yerel Yönetimler Birliği’nin aldığı tedbirlerden de söz eden Başkan, Birliğin temel görevinin Filistin’deki yerel makamlarla iletişim kurmak olduğunu ve yerel makamların planlarının mevcut duruma göre değiştirildiğini söyledi. Birliğin yerel yönetimler arasında bilgi alışverişine katkıda bulunduğunu ve işgal altındaki bölgelerde bulunan yerel yönetimler ile iletişim yolları bulmaya çalıştıklarını, bunun da Filistin hükümetinin dayattığı prosedürleri uygulama becerilerini arttırdığını söyledi.

Özellikle bu süreçte belediyelerin rolünün önemini vurgulayan Başkan Musa Hadid, salgının Filistin üzerindeki etkileri devam ederken, bir yandan da hizmetlerin hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçte Filistin ve Ramallah’ta bulunan yerel yönetimler özelinde belirlediği kurallardan bahsetti.

Söyleşi sonunda Filistin halkına mesajlarını ileten Başkan Musa Hadid,
özellikle işgal altında olan Filistin halkının salgın dışında başka zorluklar ile karşı karşıya olduğu için herkesin tek vücut olarak çalışması gerektiğini söyledi, UCLG ve UCLG-MEWA’ya bu koşullara rağmen tüm çabaları ve yerel yönetimlerle sürekli iletişim halinde olmalarından ötürü teşekkürlerini sundu.

Yayının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Comments are disabled