UCLG-MEWA, YÖNETİM KURULU’NU GEBZE’DE TOPLADI


UCLG-MEWA, idari toplantılarını 22-25 Kasım tarihlerinde Gebze Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Programda UCLG-MEWA Başkanlık Toplantısı, UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve UCLG-MEWA Çevre Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı’nın yanı sıra Sürdürülebilir Mimari: Akıllı Yaşam Alanları ve Akıllı Şehirlerin İklim Değişikliği ile Mücadeledeki Rolü konulu tematik panel oturumları yer aldı.

Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde, 8 Kasım’da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği’nde UCLG-MEWA Denetleme Kurulu/Mali Yönetim Komitesi toplantısı yapıldı. UCLG-MEWA Saymanı ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Alim Işık’ın başkanlığında yürütülen toplantıda, geçmiş ve gelecek dönemlerin bütçe değerlendirmesi ele alındı.

UCLG-MEWA Başkanlık Toplantısı, UCLG-MEWA Başkanı ve Al-Khalil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman ve Başkanlık Divanı üyelerinin katılımıyla 22 Kasım’da gerçekleştirildi. Konya’da düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi’nin ardından ilk idari toplantı olan bu etkinlikte, yeni seçilen Başkanlık, UCLG-MEWA’nın stratejilerini ve önceliklerini görüştü.

UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Açılış Töreni, MEWA bölgesinden çok sayıda üye şehrin katılımıyla 23 Kasım’da gerçekleştirildi. Dr. Mehmet Duman, açılış konuşmasında MEWA bölgesinin çok önemli bir atılım içinde olduğunu vurgulayarak, “gelişmekte olan ülkelerin küresel platformlarda kendilerini temsil ettikleri bu süreçte, uluslararası denklemlerde MEWA bölgesinin etkisinin arttığını hissedebiliyoruz. Bu nedenle, MEWA şehirleri, kendi ülkelerindeki ekonomik ve sosyal yaşamın merkezleri olmaları dolayısıyla bu nokta önemli bir role sahipler” dedi.

Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, geçmiş dönem faaliyetleri değerlendirildi ve önümüzdeki dönemin yol haritası çizildi. Toplantıda, Yönetim Kurulu Üyeleri, daha dirençli ve sürdürülebilir bir MEWA bölgesi inşa etmede şehirlerin rolüne odaklandı.

Çeşitli akademisyenler, uzmanlar, belediye temsilcileri ve diğer profesyonellerin katılımıyla 24 Kasım’da ise paneller düzenlendi. UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi tarafından gerçekleştirilen  Sürdürülebilir Mimari: Akıllı Yaşam Alanları konulu panelde, gelecek nesiller için yaşanabilir alanlar sağlanmasına yönelik tartışmalara odaklanıldı. Hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte daha sürdürülebilir, düşük karbonlu ve çevre dostu bir mimari oluşturmak için akıllı uygulamaları entegre etme ihtiyacı da panelistler tarafından tartışıldı. Panelin Moderatörlüğünü TAÇ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sinan Genim yaptı ve Ana Tema konuşmasını Smart City Cluster’dan Veronica Ramirez del Valle gerçekleştirdi. UCLG-MEWA Çevre Komitesi tarafından Akıllı Şehirlerin İklim Değişikliği ile Mücadelede Rolü konulu ikinci panel, karbon-nötr binalar, gri su hasadı ve aktif tasarım stratejileri gibi ileri tekniklerin kullanımı ile yeni şehir planlamalarında İklim Değişikliğinin nasıl yer aldığı ve iklim değişikliği ile mücadelede şehirlerin rolünü inceledi. Filistin Yerel Yönetimler Birliği Direktörü Abdallah Anati panelin moderatörlüğünü yaparken Dr. Delia Dimitriu ana tema konuşmasını gerçekleştirdi.

Görseller için tıklayın

Comments are disabled