UCLG-MEWA’DAN GEBZE’YE ZİYARET


 

UCLG-MEWA, 31 Mart 2019 tarihinde bölge ülkelerinde Türkiye’de gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimi ile göreve gelen belediye başkanlarını tebrik etmek ve teşkilat hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlere devam ediyor. Bu kapsamda; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberindeki heyet, aynı zamanda 2016-2019 Dönemi UCLG-MEWA Saymanı olan Gebze Belediyesi’nin başkanlığına seçilen Zinnur Büyükgöz’ü 17 Haziran 2019 tarihinde ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Başkan Büyükgöz ilk olarak teşkilatın yapısı ve işleyişi hakkında bilgilendirildi. Gebze Belediyesi’nin de dahil olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot  Projesi’nin detayları ve MEWA Bölgesi genelinde yürütülen çalışmalar da Genel Sekreter Duman tarafından yapılan aktarılan konular arasında yer aldı. Yapılan görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi ise; 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilecek olan UCLG-MEWA Kongresi’nin hazırlıkları oldu. Bu doğrultuda UCLG-MEWA Mali Yönetim Komitesi/Denetim Kurulu Toplantısı’nın hazırlıkları da Başkan Büyükgöz ile görüşüldü. 

Teşkilatın küresel gündemlere ilişkin takip ettiği konuların üyelerle paylaşılması, yapılan ziyaretlerin bir diğer önemli ayağını oluşturuyor. Özellikle Eylül 2017’de Nevşehir’de gerçekleştirilen Aracı Şehirler MEWA Bölgesel Forumu sonrasında bölgedeki çalışmalarına hız kazandıran UCLG-MEWA, Türkiye’nin bu manada rol modellerinden olan Gebze’de yürütülecek çalışmalar hakkında da Başkan Büyükgöz ile değerlendirmelerde bulundu.

Kır ve kent arasında kurduğu bağlantılarla öne çıkan ve kalkınmanın kilit aktörleri olarak görülen aracı şehirler, teşkilatın yeni çalışma döneminde de üzerinde yoğunlaşılan konulardan biri olacak. Bu manada MEWA Bölgesi’ndeki ülkelerde belirlenen pilot belediyelerle çalışmaların takip edilerek, küresel politikalara entegre bir işleyiş için gerekli adımların üyeler ile birlikte atılması hedefleniyor.

Comments are disabled