UCLG-MEWA’DAN YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ…


Yerel Yönetim Söyleşileri dizinine 2018 yılında da devam eden UCLG-MEWA, Sağlık Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul Sağlık Platformu Başkanı Ecz. Ali Murat Duman’ı konuk etti.

UCLG-MEWA’nın Sultanahmet’te bulunan Genel Merkezi’nde 12 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen söyleşi programı, Sağlıklı Bireyler vurgusunu yapan Hedef 3 ekseninde “Yerel Yönetimler ve Sağlık” konusunu ele aldı.

Sağlık Haftası kapsamında 5 Nisan 2018 tarihinde başlatılan Kızılay Kan Bağışı Kampanyası’nın ardından UCLG-MEWA, yerel yönetimlerde sağlık hizmetlerinin ele alındığı bahse konu söyleşi programı ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin sağlıklı yaşamların güvence altına alınması ve her yaşta esenliğin desteklenmesi konusundaki çağrısına yerelde ses getirmeyi hedefledi.

Son dönemde sağlık sektöründe yaşanan reformların önemine değinen Duman, aynı zamanda geleneksel kamu yönetimi anlayışının geçirdiği reform sürecinin yerel yönetim ve sağlık ilişkisini ne yönde etkilediği, özellikle göç ile birlikte kentlerde artan nüfus sonucu sağlık hizmetlerinin ne yönde etkilendiği ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin yerel yönetimler tarafından uygulanabilirliği konusunda belediyelerin ihtiyaç alanlarının ne olduğuna ilişkin de katılımcılar ile bilgi paylaşımında bulundu.

Dinleyicilerin de aktif katılımı ile gerçekleşen söyleşi programında Duman ayrıca, yerel yönetimlerin sağlık alanında atacağı adımların merkezi yönetimin de yükünün hafifletilmesine yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Duman Konuşmasında yerele doğru gidildikçe kalkınmanın ivme kazanacağını  ve özellikle sağlık alanında yerelleşmenin artmasının, bu alandaki verimi olumlu yönde etkileyeceğine vurgu yaptı.

Eğitimin farkındalık oluşturmadaki önemine değinen Duman, UCLG-MEWA’nın yerel yönetimlere farkındalık oluşturmak amacıyla eğitim vermesinin önemli olacağını belirtti.

Konuşmasının son bölümünde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 3.Hedefi olan Sağlıklı Bireyler konusuna da değinen Duman, SKH’nin bölgede yaygınlaşmasında UCLG-MEWA’nın yaptığı çalışmaların önemli olduğunu vurguladı.

Söyleşinin sonunda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, İstanbul Sağlık Platformu Başkanı Ecz. Ali Murat Duman’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti. Söyleşi programı, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Comments are disabled