UCLG-MEWA’NIN TAHRAN’DA 5 GÜNLÜK PROGRAMI


UCLG-MEWA, 4-8 Temmuz tarihleri arasında Tahran VLR Danışma Kurulu Toplantısı ve Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Toplantısının yanı sıra Birinci Tahran Kardeş Şehir Festivali ve İran Üçüncü Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı’na Tahran’da katılım gösterdi. Etkinlikler Tahran Belediyesi’nin katılımı ve işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Tahran, SKA’ların Yerelleştirilmesi ve İzlenmesi ve VLR Danışma Kurulu Eğitimi

UCLG-MEWA tarafından 5 Temmuz 2022 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) Yerelleştirilmesi ve İzlenmesi eğitimi düzenlendi. Eğitimi, 7 Temmuz’da Tahran’da yapılacak Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) Danışma Kurulu toplantısı izledi.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının yerelleştirilmesi ve izlenmesi UCLG-MEWA’nın öncelikleri arasında yer almaktadır ve UCLG-MEWA, bölgedeki VLR’lerin sayısının artırılması için aktif olarak çalışmaktadır.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, UCLG-MEWA’nın SKA’ların izlenmesine yönelik aktif çalışmadaki rolünü vurguladı. MEWA Bölgesi’nin son yıllarda hazırlanan VLR ve SKA’ların yerelleştirilmesinde ivme kazandığını da sözlerine ekledi. Duman, “Şehir ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları gündemine katılabilirler. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi ve Amman Büyükşehir Belediyesi, 2021 Üst Düzey Siyasi Forumu’na (HLPF) MEWA bölgesinden katıldı. Dünyanın yerel yönetimlerini bir araya getiren bu küresel etkinliğe Tahran’ın da katılmasını diliyoruz,” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, Komiteler ve Projeler  Koordinatörü Melis Şahin, Proje Asistanı Muhammed Furkan Çalışan ve Proje Asistanı Arzum Dilşad Ölçen eğitimin organizasyon ekibini oluşturdu.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dinç, AMF Genel Sekreteri ve Tahran Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hamid Reza Gholamzadeh,  ve Tahran Belediye  Personeli de eğitime katılım sağladı.

Danışma kurulu toplantısının amacı, VLR sürecinin hazırlığını gözden geçirmek ve Tahran’ın VLR’si için Tahran’ın yerel paydaşlarından geri bildirim almaktı.

UCLG-MEWA, Tahran Belediyesi Uluslararası İlişkiler Departmanı Temsilcileri, Asya Belediye Başkanları Forumu (AMF), Tahran ICT Organizasyon Temsilcileri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi UCLG Koordinatörü Fuat Özharat Danışma Kurulu Toplantısına katıldı.

Tahran’ın Birinci Kardeş Şehirler Festivali

Tahran’ın 1. Kardeş Şehirler Festival ve Sergisi, 3-8 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Tahran’daki Goftegou Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik, Tahran Belediyesi ve Asya Belediye Başkanları Forumu tarafından düzenlendi.

Çeşitli şehirler arasındaki bağlantıları çeşitlendirmek ve Tahran Belediyesi’nin faaliyetlerini ve yerel yönetimlerin rolünü sunmak için düzenlenen etkinlik; Tahran’ın kardeş şehirleri, Tahran Belediyesi’nin birimleri, yan kuruluşları ve ilçelerinin yanı sıra özel sektör ve uluslararası kuruluşları da bir araya getirdi.

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanı olan Tahran Belediyesi, aynı zamanda 2022-25 dönemi için UCLG-MEWA Eş Başkanlığı görevini yürütüyor. Havana, Bangkok, Bağdat, Necef, Duşanbe, Manila, Bişkek ve Kazan; Tahran’ın kardeş şehirlerinden bazılarıdır.

İran 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı, 3 Temmuz 2022

İran İçişleri Bakanlığı, 3 Temmuz’da Tahran’da, İran 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı’nı düzenledi. Bu program, katılımcıların ağlarını geliştirme ve “Akıllı Şehir Politikaları/Uygulamaları” için kapasite geliştirme fırsatları sağlarken aynı zamanda vatandaşların akıllı uygulamalar konusunda farkındalığını artırmayı hedeflemiştir.

UCLG-MEWA, Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi aracılığıyla uzun süredir Akıllı Şehirler üzerine çalışmaktadır. UCLG-MEWA Genel Sekreteri akıllı şehirler için politika tutarlılığı konulu bir açılış konuşması yapmıştır. Uluslararası bir kuruluş olarak UCLG-MEWA, üyelerinin faaliyetlerini yakından takip etmekte ve kapasitelerine katkıda bulunmaktadır.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Yeni Kentsel Gündem’in yerel yönetimlerin insan odaklı hizmetleri vatandaşlara en etkin şekilde ulaştırma sorumluluğuna ilişkin ifadesine vurgu yaptı. Akıllı şehirlerin işbirliği yapmak, kapsayıcı, şeffaf ve güvenli olmak için teknolojiye ihtiyacı duyduğunu ekledi.

Akıllı Ekonomi, Akıllı Şehir Merkezi, Akıllı Yönetim, Yapay Zeka ve Akıllı Şehirlerde Güvenlik başlıklı paneller fuarın öne çıkan konuları arasındaydı.

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı

UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı 6 Temmuz 2022 tarihinde Tahran’da gerçekleştirildi. Toplantıyı UCLG-MEWA ve Tahran Belediyesi organize etti.

Toplantıda, komiteye yeni üyelik başvuruları gibi idari gelişmeler ve dönemin tematik faaliyet planının hazırlanması için 3 yıllık yol haritası ve politika raporu tartışıldı.

UCLG-MEWA, yönetim organlarını, Başkanlığını ve komitelerin Başkanlık Divanlarını yenilemek için her 3 yılda bir Kongre düzenlemektedir. UCLG-MEWA Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi’nin Başkanlık Divanı da 2022’deki Kongre’de yenilendi.

Comments are disabled