UCLG-MEWA’NIN YENİ DÖNEM BAŞKANI: GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN


UCLG-MEWA 5. Olağan Kongresi 19 Nisan 2016 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Gaziantep’te gerçekleşti. Ulusal ve uluslararası birçok davetlinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da kongrenin açılışında yer aldılar.

Kongre, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın açılış konuşmasıyla başladı. Duman konuşmasında, MEWA Bölgesi’nde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Bugün Gaziantep resmi rakamlara göre üç yüz elli bin Suriyeli muhacir kardeşimize ev sahipliği yapmakta. Özellikle bölgemizde yaşanan bu insanlık dramında, muhacirlere ensar olan Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki yerel yönetim temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum. MEWA bölgesinde ve dünyada yaşanan sıkıntıların son bulmasını diliyorum” dedi.

 

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın ardından konuşmasını yapan D-8 Genel Sekreteri Sayed Ali Mosavi, UCLG-MEWA ile işbirliklerinin devam edeceğini belirtirken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da konuşmasında demokrasi ve kalkınmanın yerelden başladığının altını çizdi.

Kongrede UCLG’nin tüzüğünde gerçekleşen değişiklikler ışığında UCLG-MEWA Anatüzüğünde de değişiklikler yapıldı. Kongrede ayrıca yönetim organları yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin UCLG-MEWA Başkanlığına seçildi. UCLG-MEWA Eş Başkanlıklarına ise;

  • Mohamed Saadieh,  Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı (Lübnan),
  • Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı,
  • Hussein Bani Hani, İrbid Büyükşehir Belediye Başkanı (Ürdün),
  • Moussa Hadid, Filistin Yerel Yönetimler Birliği (APLA) Başkanı,
  • Sadegh Najafi, Tebriz Belediye Başkanı (İran)

seçildi. UCLG-MEWA Saymanı Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker  ve  UCLG-MEWA Ombudsmanı Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü  olarak belirlendi.

Seçimlerin yanı sıra kongre vesilesiyle ilk kez yerel yönetim dostları ile buluşturulan UCLG-MEWA tanıtım filmi de yoğun ilgi gördü.

UCLG-MEWA Kongresi kapsamında düzenlenen etkinlikler, “Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi” ile Gaziantep’te devam ediyor. Program, 21 Nisan 2016 tarihinde kültürel ziyaretle son bulacak.


UCLG-MEWA Kongre Fotoğrafları
Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi Fotoğrafları

Comments are disabled