UCLG VE UCLG-MEWA’DAN KÜTAHYA TEMASLARI

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG)  Genel Sekreteri Emilia Saiz, UCLG-MEWA Başkanı Mohamed Saadieh, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberlerindeki heyet,  7 Ekim 2021 tarihinde UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu’na ev sahipliği yapan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı makamında ziyaret etti.

Forumun Kütahya’da gerçekleştirilmesinin önemine değinilen görüşmede ayrıca Kütahya Belediyesi ve Dannieh Belediyeler Birliği arasında 2012 yılında imzalanan Kardeş Şehir protokolünü uzatan imzalar atıldı.

Güncellenen protokolle birlikte karşılıklı iş birliklerinin güçlenerek devam edeceği vurgusu yapıldı.

Günün ikinci ziyaretinde ise heyetin durağı Kütahya Valiliği idi.

UCLG-MEWA Başkanı Muhammed Saadie, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve beraberindeki heyet Kütahya Valisi Valisi Ali Çelik’i makamında ziyaret etti. Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu ve Teşkilatın faaliyetlerinin görüşüldüğü toplantıda UCLG-MEWA Başkanı Muhammed Saadie, Vali Ali Çelik’e kabullerinden dolayı teşekkür etti.

Vali Çelik ise konuşmasında  “Bizlere düşen dostluğu, sevgiyi, karşılıklı dayanışmayı büyütmektir. Ziyaretlerin bunun bir parçası olması bizleri mutlu ediyor” ifadelerini kullanarak, büyükşehirlere yakınlığıyla Kütahya’nın aracı şehir tanımını tam anlamıyla taşıdığını vurguladı. Görüşmenin sonunda ise Vali Çelik’e teşkilatın güncel yayınlarından takdim edildi.

UCLG-MEWA heyeti son olarak,  UNESCO Yaşayan İnsan Hazine Ödüllü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy ile İsmail Yiğit’i atölyelerinde ziyaret ederek temaslarını tamamladı.

Comments are disabled