UCLG Yeni Başkanını Bogota’da Seçti


5. UCLG Kongresi, Kolombiya’nın başkenti Bogota’da, 12-15 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. “Daha iyi bir dünya için yerel sesler” temalı Kongre’de farklı kıtalardan 200’den fazla belediye başkanı ve 2000’den fazla katılımcı yer aldı. 2010’dan bu yana UCLG Başkanlığı görevini sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş; UCLG Yönetim Kurulu, UCLG Genel Kurulu ve UCLG Dünya Konseyi toplantılarına son kez başkanlık etti.

14 Ekim tarihindeki UCLG Genel Kurulu’nca belirlenen UCLG Dünya Konseyi’nin yeni üyeleri, 15 Ekim’de yeni UCLG Başkanı’nı ve diğer Başkanlık üyelerini seçmek amacıyla ilk kez bir araya geldi. Kazan Belediye Başkanı (Rusya Federasyonu) Ilsur Metshin ve Güney Afrika Yerel Yönetimler Birliği (SALGA) Başkanı ve Johannesburg Belediye Meclis Üyesi  (Güney Afrika) Parks Tau’nun aday olduğu seçimi, Parks Tau kazanarak görevi Dr. Topbaş’dan devraldı.

UCLG-MEWA Güçlü Bir Şekilde Temsil Edilmeye Devam Edecek

UCLG’nin 2016-2019 yılları arasında görev yapacak yeni Başkanlık üyeleri arasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de yer aldı; böylelikle UCLG-MEWA, yeni dönemde de UCLG’nin en üst yönetim organında güçlü bir şekilde temsil edilmeye devam edecek. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Başkanı Fatma Şahin UCLG Başkan Yardımcısı olarak yeni UCLG yönetiminde yerini aldı.

4 gün boyunca devam eden toplantılarda UCLG’nin gelecek dönemdeki stratejisi de görüşüldü. UCLG-MEWA’nın bir süredir gündemde tuttuğu ve takipçisi olduğu yeni üyelik aidatı sistemi de UCLG’nin yönetim organlarınca kabul edilerek, UCLG-MEWA üyelerinin aidatlarında önemli indirime gidilmiş oldu. Yeni aidat sistemi, 8 Kasım 2016’da Şanlıurfa’da gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı’nda da kabul edildi. Böylece yeni aidat sistemi 2017’den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Comments are disabled