UCLG YÖNETİM KURULU


UCLG’nin 2020’deki ilk Yönetim Kurulu Toplantısı 27-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. İtalya’nın Roma kentinde yapılması planlanan toplantı mevcut COVID salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Mali Yönetim Komitesi ve Anatüzük Komitesi toplantıları 27 Mayıs’ta düzenlendi. İklim eyleminin COVID19 müdahale ve iyileştirme önlemlerine nasıl entegre edileceğini değerlendirmeyi amaçlayan Yerel ve Bölgesel Yönetimler ve Bakanlar Diyaloğu 28 Mayıs’ta gerçekleşti. Online etkinliğin son günü, üyelerin BM75 İstişaresi’ni ve COVID sonrası dönemde UCLG stratejisini tartıştığı Yönetim Kurulu resmi oturumuna tanıklık etti.

Online Yönetim Toplantısı’nın ilk günü idari komiteler olan Mali Yönetim Komitesi ve Anatüzük Komitesi’nin toplantılarıyla geçti. UCLG Saymanı ve İriga Belediye Başkanı Madelaine Alfelor’un başkanlığında düzenlenen Mali Yönetim Komitesi Toplantısı’nda üyeler, kurumun mali yapısını, bütçeyi ve finansal durumu değerlendirdi. UCLG Başkanı ve Al-Hocaima Belediye Başkanı Dr. Mohamed Boudra ve UCLG Eş-Başkanı ve Utrecht Belediye Başkanı Jan Van Zanen başkanlığında gerçekleştirilen Anatüzük Komitesi Toplantısı’nda ise UCLG’nin COVID sonrası dönemde izleyeceği yol haritası görüşüldü.

İkinci gün UNEP, BM-Habitat, UNDP temsilciler ve ICLEI, CLGF ve GCoM gibi Küresel Görev Gücü üyelerinin temsilcilerinin katıldığı Bakanlar Düzeyinde Diyalog düzenlendi. Etkinlikte, iklim anlaşmalarının etkin şekilde uygulanmasına yönelik konular görüşüldü. 200’den fazla katılımcı ve 50’den fazla panelisti bir araya Diyalog, dünyanın çeşitli bölgelerindeki yerel yönetim aktörleri arasında daha güçlü bir diyalog ve iletişim için eşsiz bir fırsat sundu.

UCLG Yönetim Kurulu’nun son günü ise farklı bölgelerden yerel ve bölgesel liderlerin 2045 yılında görmek istedikleri dünyaya ilişkin görüşlerini, umutlarını ve beklentilerini paylaştıkları BM75m Küresel İstişaresi ve çok taraflılık konusuna ayrıldı.

3 gün süren online toplantıya, MEWA Bölgesi’nden başta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tahran Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği olmak üzere birçok yerel yönetim temsilcisi katıldı. Toplantılarda UCLG Eş-Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY da aktif şekilde yer aldı.

Toplantının sonuç belgeleri ve diğer detaylar için UCLG-MEWA web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Comments are disabled