UCLG YÖNETİM KURULU 28-29 Mayıs 2020


COVID-19 küresel salgınını ve 28-30 Mayıs tarihleri arasında Roma’da gerçekleştirilmesi planlanan UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nın iptalini göz önünde bulunduran UCLG Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu’nun aynı tarihlerde çevrimiçi olarak düzenlenmesi önermiştir.

Roma Belediyesi, bizimle çalışmaya devam etme konusundaki kararlılıklarını dile getirmiş ve gelecekte bir UCLG toplantısına ev sahipliği yapma isteklerini yinelemiştir. Yönetim Kurulu’nun hazırlıklarını kolaylaştırmak için gösterdikleri çabalardan ötürü Belediye Başkanına ve ekibine tekrar teşekkür etmek istiyoruz.

Program ve gündem

Yönetim Kurulu oturumuna dair bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Cuma, 29 Mayıs 2020

14:30-18:00
Zoom platformu üzerinden
(Katılıma ilişkin bilgiler toplantıdan önce paylaşılacaktır)

Yönetim Kurulu Toplantısı için önerilen gündem ve hafta boyunca düzenlenecek genel toplantı programı aşağıdaki gibidir:

25 Mayıs:  Kurumsal Komiteler

Bu komiteler, Dünya Teşkilatı’nın bütçe ve kurumsal süreçler gibi olağan işlerini ve yalnızca komite üyelerini kapsayacaktır. Davetiyeler ayrıca gönderilecektir.

14:30-16:00: Mali Yönetim Komitesi
16:30-17:30: Anatüzük Komitesi

28 Mayıs: Paris Anlaşması üzerine koordinasyonu güçlendirmek için Belediye Başkanları ve Bakanlar arasında, UNDP, UNEP, UN-Habitat ve GCoM ile ortaklaşa düzenlenecek diyalog

12:00-14:00: Çok katmanlı yönetişime odaklanmak: merkezi ve yerel yönetimler iklim eylemlerini nasıl koordine ediyor

13:00-14:00: Bölgesel ve yerel olarak belirlenmiş katkılar ve bunların ulusal olarak belirlenmiş katkılara entegrasyonu

15:00-16:30: Yeni bir normal inşa etmek: COVID krizi ve yeşil kalkınma yoluyla iklim eylemini yeniden düşünme fırsatı

16:30-17:00: Kurumsal kapanış

29 Mayıs: Yönetim Kurulu’nun Resmi Oturumu
14:30-15:00: Resmi Açılış
15:00-16:00: UCLG’nin UN75 üzerine istişaresi
16:15-18:00: COVID Sonrası Dönemde UCLG stratejisi üzerine Yönetim Kurulu’nun İş Oturumu

Çevrimiçi Yönetim Kurulu: UCLGMeets platformu

Yönetim Kurulu üyeleri arasındaki müzakerelere yönelik arka plan belgeleri 22 Mayıs’tan itibaren UCLGMeets platformunda paylaşılacaktır. Bildiğiniz gibi, bu platform yalnızca toplantılarımız için çalışma belgelerini paylaşmaya olanak vermekle kalmayacak, aynı zamanda çevrimiçi tartışmalar ve paylaşılan belgelere ilişkin yorumlar için de bir alan sağlayacaktır.

Platform, 20 Mayıs’ta faaliyete geçecektir. Üyelere kayıt olma, profil oluşturma ve daha sonra istişarelerde yer alma konusunda adım adım talimatlar verilecektir.

Bu süre içinde, Yönetim Kurulu çerçevesinde düzenlenen toplantılara katılımı bu bağlantıyı kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Uluslararası savunuculuk

Bu hafta başında gönderilen sirkülerimizde bildirildiği gibi, UCLG Başkanlık Divanı, Durban Deklarasyonu’nu temel alarak ve yerel ve bölgesel yönetimlerin bir dayanışma dünyası inşa etme taahhüdüne odaklanarak, COVID-19 salgını sonrasında dünyayı değiştirmek için on tavsiye içeren bir Talimatname üzerinde anlaştı. Bu Talimatname ile ilgili istişare sürecinin 18 Mayıs’a kadar açık kalacağını ve yorumlarınızı policy@uclg.org adresine yazılı olarak iletebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Talimatname, UCLGMeets platformunda paylaşılacak yorumlara açık olmaya devam edecektir.

Ayrıca, Talimatname ile ilgili hazırladığımız kısa videoyu sosyal medyada ve ilgili bulduğunuz diğer mecralarda tanıtabilirseniz, çok memnun oluruz.

Dayanışma mesajı

UCLG Başkanlık Divanı, tüm üyelerine bir dayanışma mesajı göndermek istemektedir. Haftalardır, istisnai bir durumda yaşamaktayız; sınır tanımayan bir tehditle karşı karşıya kalmış durumdayız. Bu tehdit karşısında, toplumlarımızı koruma ve onlara, özellikle bu krizin etkilerine en fazla maruz kalan savunmasız topluluklara, temel hizmetleri sunma noktasında çalışma şeklimizi değiştirmek zorunda kaldık.

Yerel ve bölgesel yönetimler, bilim adamları ile birlikte eylemlerin ve çözümlerin referans noktası olan Sağlık Bakanlıkların büyük müttefikleri olduklarını göstermişlerdir. Üyelerimiz, sadece belediye başkanları olarak değil, aynı zamanda bir yerel yönetimler ağı olarak, bu krizle mücadelede yerel yönetimlerin neden olmazsa olmaz aktörler olduğunu göstermektedir.

Virüse maruz kalanlara yanlarında olduğumuz mesajını, sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileklerimizi ve virüsü etkin bir şekilde kontrol altına almak için yorulmadan çalışan dünyanın dört bir yanındaki makamlara ve bilim insanlarına desteğimizi iletiyoruz.

UCLG, bu zor zamanlarda gündeme ışık tutmak için elinden geleni yapıyor. Sizlerle yakında görüşmeyi umut ediyoruz. Ayrıntılı bilgi için UCLGExBu@uclg.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Comments are disabled