UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI PORTO ALEGRE’DE GERÇEKLEŞTİ


UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı 10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Brezilya’nın Porto Alegre kentinde gerçekleşti. Yaklaşık 200 temsilci ve 35 yerel yönetimin katıldığı toplantı, üç gün sürdü.
Toplantıda Addis Ababa’daki Kalkınma Konferansı’nı Fonlamayı da içeren 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi, iklim değişikliği ile mücadele ve Habitat III konuları ele alındı. Açılış konuşmasını yapan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı Dr. Kadir Topbaş, yerel katılım mekanizmalarını savunduklarını, vatandaşların gerçek ihtiyaçları ve yerel yönetim örgütlerinin gündemi arasında köprü oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.
UCLG Eş Başkanı Anne Hidalgo, iklim değişikliği ile mücadele konusunda UCLG üyelerini Lyon İklim ve Çevre Zirvesi’ne davet etti. Toplantıda söz alan Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak ise göçmenler ve yerlerinden edilmiş kişiler konusuna dikkat çekti. Kışanak ayrıca konuyla ilgili dünyada yapılan çalışmaların desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Toplantının sonunda 5.UCLG Kongresi’nin Ocak 2016’da Kolombiya’nın başkenti Bogota’da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Comments are disabled