UCLG’DEN TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA MESAJI


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG),  MEWA bölgesi ülkelerinden Türkiye’nin farklı illerinde yaşanan orman yangınları ile ilgili dayanışma mektubu gönderdi. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz,  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’a hitaben kaleme aldığı mektupta;  Türkiye’nin güneyini kasıp kavuran, sahil beldelerini, tarım alanlarını ve ormanları tahrip eden, çok sayıda yaşamı tehlikeye sokan ve hâlâ sürmekte olan orman yangınları ile ilgili durumu, UCLG’nin endişeyle takip ettiğini belirtti. Saiz, mektupta “Dünya Sekreterliği’ndeki tüm ekip ve şahsım adına; başta Marmaris Bölgesi olmak üzere, durumdan etkilenen tüm insanlar ve Türkiye’deki yerel yönetimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

Saiz, ayrıca “Bir kez daha, bu korkunç krizle mücadelede ön saflarda yer alan, halkın güvenliğini sağlamaya çalışan itfaiyecilerin ve bölgedeki tüm yerel yönetimlerin kararlı çabalarını selamlıyoruz. Ayrıca, ağımızın acil iklim eylemlerini ve küresel düzeyde afet riskini azaltmak için daha güçlü stratejileri savunmayı sürdürme konusundaki kararlı iradesini yinelemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Mektubunda iklim değişikliğinin neden olduğu afetlerde çok fazla can kaybı yaşandığını belirten Saiz, “Böylesi zor anlarda, UCLG kendini daha çok aile gibi hissediyor. Teşkilat ve Dünya Sekreterliği adına, size ifade etmek istediğim şey, tam da bu destek ve dayanışma duygusudur. UCLG-MEWA üyelerine yararlı olacağını düşündüğünüz bir konu olursa, bize güvenebileceğinizden emin olabilirsiniz. Size ve tüm üyelerinize bolca cesaret diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz’in mektubuna buradan ulaşabilirsiniz. 

Comments are disabled