ULUSLARARASI MARKA ŞEHİRLER ZİRVESİ VE AVRASYA KENT FUARI


Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi ve Avrasya Kent Fuarı, 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), UCLG-MEWA ve Reed Tüyap işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Reed Tüyap’ın ev sahipliğinde gerçekleşen zirve iki sürdü.

Zirvenin açılış konuşmalarını WALD Yönetim Kurulu Başkanı ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Reed Tüyap Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, Dannieh Belediyeler Birliği Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Muhammed Saadieh ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Tahir Akyürek gerçekleştirdi.

“Şehirlere Geçici Değil, Sürdürülebilir ve Kalıcı Çözümler”

Duman Konuşmasında marka şehir olma yolunda karşılaşılan sıkıntıları dile getirdi. Ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dikkat çekerek, “Gelinen noktada, şehirlerimize geçici değil, sürdürülebilir ve kalıcı çözümler bulmak durumundayız. Şehirlerimiz, ancak bu şekilde 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşmesinde etkin olabileceklerdir” diye sözlerini sürdürdü.

Zirvenin İlk Gününden Yansıyanlar

Açılış oturumunun ardından düzenlenen paneller ile zirve devam etti. Birinci gün gerçekleştirilen ilk panel ‘‘Şehirlerin Markalaşmasında Akıllı Kent Yönetiminin Rolü’’ başlığındaydı. Panelde ana konuşmayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Tahir Akyürek yaptı. “Geleceğin Marka Şehirlerinde Pop-up Uygulamalar”  adlı ikinci panelde ise ana konuşmayı Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli gerçekleştirdi. İlk günün son oturumu ise şehirleri yakından ilgilendiren ‘‘Marka Şehirlerin Yönetiminde Ulaşım, Teknoloji ve İletişim’’ konusunda yapıldı. Oturumun moderatörlüğünü ISSA Başkan Yardımcısı Sema Yüce üstlendi.

Zirvede İkinci Gün

İkinci günün ilk paneli olan ‘’Marka Şehirler Alanında Türkiye ve Dünyada En İyi Uygulamlar’’ panelinin açılış konuşmasını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta gerçekleştirdi. İkinci oturumda ise ‘’Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’’ konusu tartışılmıştır. Açılış konuşması enerji konusunda çalışan, İBB iştiraki olan Belbim Ürün Yönetimi ve Bilişim Teknolojileri  Genel Müdür Yardımcısı Hasan Gülten tarafından yapıldı.

Üçüncü oturum ,Seferihisar Belediye Başkanının açılış konuşmasını yaptığı ‘’Akıllı Şehirlerde Etkin Su Kullanımı, Atık Yönetimi ve Altyapı Çözümleri’’idi. Zirvenin son oturumu ise şehirlerde sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli olan kalkınma ile ilgiliydi. ‘‘Kentlerde Sürdürülebilirlik ve Kalkınma’’ konulu oturumda moderatörlüğü UCLG-MEWA Uluslararasi İlişkiler Koordinatörü Salim Korkmaz  gerçekleştirdi.

İki gün süren ve şehirlerin markalaşmasına katkı sağlamak amacı ile düzenlenen zirvede yerel yönetim temsilcileri ve teknoloji devleri buluşturularak marka şehir olgusu farklı boyutlarla tartışıldı.

Comments are disabled