WALD ULUSLARARASI MARKA ŞEHİRLER ZİRVESİ KONYA’DA GERÇEKLEŞTİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) tarafından ortaklaşa düzenlenen WALD Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

İki gün süren toplantıya çok sayıda ülkeden yerel yönetim temsilcileri katılım gösterdi. Toplantının açılışında konuşan UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Konya’nın yaptığı hizmet ve yatırımlarla marka şehir olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayarak Dünya’daki Marka şehirlerden örnekler verdi. Duman, “Günümüzde, teknoloji kullanımı dünyanın her yerine, her şehre yayılmıştır. Ancak “teknoloji kullanımı bu şehirleri gerçekten "akıllı" yapıyor mu? sorusuna cevap vermemiz gerekmektedir. Bir şehir, akıllı teknolojiler vatandaşlarına yarar sağladığı ve vatandaşları bu teknolojileri kullanacak yeterli donanıma sahip oldukları müddetçe akıllı sayılabilir” dedi.

Türkiye’nin acı günler yaşadığına değinerek, “Şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailelerimize ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, marka şehir ve akıllı şehir olma yolunda birçok yatırıma imza attıklarını, Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi’nin de Türkiye şehirciliği başta olmak üzere genel olarak dünya şehirciliği ve belediyeciliğine katkı sağlayacağını söyledi.

Toplantıda terörü lanetleyen AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız da markanın önemine değinerek  şehirleri marka yapan unsurları anlattı. Altunyaldız, bugüne kadar yaptığı çalışmalarıyla Konya’yı tarihi misyonuna uygun şekilde yükseltmeye çalışan, şehre hizmet veren, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere, ilçe belediye başkanları ve çalışanlarına teşekkür etti. Konuşmaların ardından gerçekleşen panel ve oturumlarda ise katılımcılar “Akıllı Şehir Uygulamaları” alanındaki deneyimlerini birbirleriyle paylaşıp, tartışma imkânı buldular.

Marka Şehirler Zirvesi’nin ikinci gününde ise Marka Şehirler Alanında Türkiye ve Dünyadaki En İyi Uygulamalar, Marka Şehirler ve Enerji Verimliliği, Altyapı Çözümleri ve Siber başlıklarında konular ele alındı. Toplantıya Suriye, Filistin, Libya ve Ürdün’den katılan belediye başkanları ve belediye temsilcileri ile UCLG-MEWA Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından toplantıya dair yapılan röportajlar önümüzdeki günlerde web sitemizde yayınlanacaktır. 

 

Toplantının görsellerine aşağıdaki UCLG-MEWA Flickr hesabından ulaşabilirsiniz:

https://www.flickr.com/photos/uclg-mewa 

Comments are disabled