YÜCEL YILMAZ: “SİYASET ÜSTÜ BİR YÖNETİM ANLAYIŞININ BAŞLANGICI KENT KONSEYİNDEN GEÇMEKTEDİR”


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 18 Ağustos 2020 Salı günü gerçekleştirdiği “Koronavirüs İle Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri’nde, teşkilatın Eş Başkanlık görevini de yürüten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı konuk etti. Belediyenin koronavirüs ile mücadele sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek konuşmasına başlayan Başkan Yılmaz, resmi makamların aldığı tedbirlere Balıkesirli vatandaşların harfiyen uyduğunu ifade ederek vatandaşlara teşekkür etti.

Konuşmasında jeotermal kaynaklar hususuna da değinen Yılmaz Gönen, Edremit, Bigadiç ve Sındırgı ilçelerinde termal su ile ısıtma yöntemini kullandıklarını ayrıca, Tarım Bakanlığı ile birlikte Organize Seracılık Termal Bölgesi oluşturduklarını söyledi. Balıkesir’de Çiftçi Eğitim Merkezi’ni (BAÇEM) kurarak sadece Balıkesir’de yetişen, dünya literatürüne geçmiş endemik bitki tohumlarını kuru, su içinde konsantre ve orijinal halleriyle depolamak için tohum depoları yaptıklarına değinen Yılmaz,  ayrıca bu depolarda üniversitelerle çalışıldığı ve uzman ekiplerce çiftçilere eğitim verildiğini sözlerine ekledi.

Katılımcı belediyecilik adına Kent Konseyinin önemli olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, siyaset üstü bir yönetim anlayışının başlangıcı kent konseyinden geçmektedir dedi. UCLG-MEWA Eş Başkanı Yücel Yılmaz, UCLG-MEWA’nin pandemi sürecinde de deneyim paylaşımı adına önemli vazifeler üstlendiği ifade etti. Başkan Yılmaz ayrıca UCLG organizasyonunun başarısından bahsederek, belediye başkanlarına sisteme dahil olmaları hususunda davette bulundu.

Comments are disabled