6. GUANGZHOU ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR AÇILDI


6. Uluslararası Guangzhou Kentsel İnovasyon Ödülü proje başvurularını kabul etmeye başladı.

Guangzhou şehri, Metropolis ve UCLG, şehir ve bölgelerde görülen iyi kent yönetişiminin yanında sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği geliştiren inovasyonun kent sakinlerinin refahını ve yaşam kalitesini artırdığını sunmak adına bir kez daha iş birliği yapıyor.

Dünya genelinden uzmanlar, özel ve sivil toplum ortaklarıyla iş birliği içerisinde yürüttükleri girişimler de dâhil olmak üzere, süregelen veya yakın zamanda tamamlamış oldukları girişimlerini sunarak 31 Ağustos 2023 tarihine kadar başvuru yapabilirler.

Başvurusu yapılacak olan girişimler şu alanları kapsayabilir: Sosyal içerme ve ortak zenginlik, çevresel koruma ve direnç, kamu hizmetleri ve altyapı, kent mirası ve kültürünün korunması, akıllı şehirler ve teknoloji yönetişimi.

Guangzhou, Metropolis ve UCLG, toplamda 556 şehir ve 96 ülkenin büyükşehir bölgelerinden 1.361 girişim başvurusu alan bu ödül törenini daha önce beş kez düzenledi. Yıllar içerisinde daha sürdürülebilir ve daha kapsayıcı toplumlara evrilme yolunda ilerlemenin mihenk taşları olan tutkulu ve inovatif projelere şahit olduk. Kentsel gıda sistemini daha sürdürülebilir ve kapsayıcı hale getirmeyi amaçlayan ve yeni bir çerçeve olan Milano Gıda Politikası; La Paz’daki kent kültürünün güçlenmesine olan katkılarından dolayı UNESCO tarafından “dünya kültür varlığı” olarak tanımlanan La Paz Zebraları ve Çin’in ilk bisiklet projesi olan Hangzhou Kent Bisikleti Paylaşım Programı örnekler arasındadır.

Projelere ilişkin tüm detaylara dünya çapında 1.200’ü aşkın projenin yer aldığı Guangzhou Ödülleri’nin Kentsel İnovasyon Veritabanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Guangzhou Ödülü Programı Zaman Akışı

  • Şubat 2023: Başvuruların Açılması
  • 31 Temmuz 2023: Erken Başvuru için Son Gün (Erken başvuru sürecinde başvuru yapanlara, başvurularını geliştirmeleri adına geri dönüt alma ve tavsiye alma şansı tanınacaktır.)
  • 31 Ağustos 2023: Son Başvuru Tarihi
  • Eylül 2023: Teknik Komite Değerlendirmesi ve Finale Kalan 15 Şehir ve Ödüle Layık Görülen 30 Şehrin Açıklanması
  • Kasım 2023: Online Oylama: Şehir Seçiminiz
  • Aralık 2023: Kentsel İnovasyonun Öğrettikleri Üzerine Uluslararası Seminer; Jürinin Finalistleri Belirlemesi; Ödül Töreni; Küresel Belediye Başkanları Forumu

Ödül

  • Guangzhou Ödülü her dönem en fazla 5 şehre verilecektir.
  • Finale kalan her bir şehre 20.000 dolar nakit ödül, ödül ve ödüle özel hazırlanmış bir anı sertifikası takdim edilecektir.
  • Guangzhou Ödülü sahipleri aynı zamanda Küresel Belediye Başkanları Forumu’nu, bir sergiyi ve ödül törenini kapsayan özel organizasyonlara davetlidirler.

Daha detaylı bilgi için 6. Guangzhou Ödülleri Başvuru Prosedürleri sayfasını ziyaret ediniz.

Comments are disabled