CUF’DEN DEPREMDEN ETKİLENEN TÜRK YEREL YÖNETİMLERİNE DESTEK


Fransa Kentler Birliği (CUF), 6 Şubat’ta Türkiye’nin güney şehirleri ile Suriye’nin kuzeybatı bölümünü vuran 7.8 şiddetindeki depremden etkilenen yerel yönetimlere yönelik bir dayanışma fonu başlatma kararı aldı.

Henüz yeni olan bu afet sonrasında birçok yerel ve bölgesel yönetim, felaketten etkilenen insanlar ve yerel yönetimler için yardım talep ettiklerini ifade ettiler.

Fransa Kentler Birliği’nin geçmişte yürüttüğü dayanışma fonları gibi sağlanacak olan bu fon da devletler tarafından yapılacak uluslararası yardımlara ek olarak yerel ve bölgesel yönetimlerin iyileştirilme çalışmalarında ve bölgeye insani yardım akışının sağlanmasında kullanılacaktır.

Suriye’de yıkıma uğramış bölgelere erişim için, bilhassa güvenlik açısından ve siyasi sebeplerden kaynaklı karmaşık bir durum olmasından dolayı hâlihazırdaki bağlantılara ve ortaklara dayanarak ilk aşamada Türk yerel yönetimleriyle çalışılması planlanmaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için lütfen CUF web sitesini ziyaret ediniz veya Kriz Departmanı Avrupa ve Dış İlişkiler Müdürü Simoné Giovetti ile (s.giovetti[at]cites-unies-france.org) iletişime geçiniz. CUF, yerel yönetimlerden uluslararası düzeyde koordine edilmiş bir cevap almak üzere Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Genel Sekreterliğiyle yakın irtibat halindedir.

Comments are disabled