DAEJEON’DAKİ UCLG KONGRESİ YENİ LİDERLİK ve “GELECEK PAKTI” İLE SONA ERDİ


  1. UCLG Kongresi, 10-14 Ekim 2022 tarihleri arasında Güney Kore’nin Daejeon kentinde düzenlendi. UCLG Kongresi’nin açılış töreni 12 Ekim tarihinde Birleşmiş Milletler’in eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un yanı sıra UCLG-MEWA yönetiminin ve MEWA bölgesinden üyelerin önemli katılımıyla gerçekleştirildi. Uğur İbrahim Altay; Konya Büyükşehir Belediye Başkanın UCLG’nin 2022-2026 dönem başkanlarından biri olarak seçilmesi, göze çarpan unsurlardan biriydi.

Kongre; tematik panel tartışmaları ile Yönetim Kurulu, Dünya Konseyi, Genel Kurul, Bölge Teşkilatları ve Kurul toplantılarının yanı sıra eğlence ve kültür etkinliklerine de sahne oldu. Bu yılki UCLG Kongresi’nin en önemli özelliği yeni Başkanın seçilecek olmasıydı; yapılan seçimin sonucunda, dört farklı Başkan birer yıllık dönemler için UCLG Dünya teşkilatına dönüşümlü olarak liderlik edecek. Carolina Cosse; Montevideo (Uruguay) Belediye Başkanı, Uğur İbrahim Altay; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Jan van Zanen; Lahey (Hollanda) Belediye Başkanı ve Lee Jang-woo; Daejeon (Güney Kore) Belediye Başkanı, başkanlığı dönüşümlü olarak üstlenecek. Johnny Araya; San José Belediye Başkanı, Altay Kulginov; Astana Belediye Başkanı, Li Mingyuan; Şian Belediye Başkanı, Bekhe Stofile; Güney Afrika Yerel Yönetim Birliği (SALGA) Başkanı ve Berry Vrbanovic; Kitchener Belediye Başkanın yanı sıra Fatimetou Abdel Malick; Nouakchott Bölge Başkanı ve UCLG Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Daimi Komitesi Eş Başkanı, UCLG Eş Başkanları olarak belirlendi. Asmaa Rhlalou; Rabat Belediye Başkanı, UCLG Saymanı olarak ilan edildi. Balıkesir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi Başkanı Yücel Yılmaz ise Başkan Yardımcısı seçildi.

MEWA Bölge Teşkilatı Toplantısı 12 Ekim tarihinde düzenlendi. Toplantıya Tayseer Abu Sneineh; UCLG-MEWA Başkanı , Eş Başkanlar ve Mehmet Duman; UCLG-MEWA Genel Sekreteri  başkanlık etti. Toplantıya üye belediyelerin başkanları ve diğer temsilciler de iştirak etti. Toplantıda olası işbirliklerinin görüşülmesi ve küresel kuruluşlar ile UCLG’nin diğer birimleriyle ağların genişletilmesi amaçlandı.

MEWA Asamblesi, bölgedeki şehirlerin karşılaştığı zorlukları ve üye katılımcılar tarafından önerilen olası çözümleri tartışmak üzere 13 Ekim’de toplanarak çok düzeyli yönetişim, dirençli şehirler, kriz yönetimi ve iklim değişikliği konularına odaklandı.

Mehmet Duman da “Gıda Sistemlerinin Geleceği” konulu oturumda, sürdürülebilir ve dirençli gıda sistemleri sağlamanın ve gıda üretimindeki aksaklıkları ve iklimin olumsuz etkilerini en aza indirmek için kaynakları korumanın önemini vurguladı. Duman, “Eşitlik ve Bakım” başlıklı bir panele de katılarak göçle ilgili eşitsizliklerle mücadele etmek için uluslararası bir diyaloğa ihtiyaç olduğunu belirtti.

UCLG Kongresi, Teşkilatın 2022-2026 Stratejik Önceliklerini tanımlayan ve 7. UCLG Kongresi’nin önemli bir sonuç belgesi olan Gelecek Paktı’nın kabul edilmesiyle sona erdi. Daejeon Deklarasyonu olarak da bilinen pakta göre, yerel ve bölgesel yönetimler, anlamlı bir değişim yaratmak üzere ulusal ve uluslararası ortaklara katılmaya hazır olduklarını teyit etti. Üç siyasi lider, Gelecek Paktı’nın elçisi olarak atandı. Ada Colau; Barselona Belediye Başkanı  İnsanlık için Gelecek Paktı’nın, Anne Hidalgo; Paris Belediye Başkanı Gezegen için Gelecek Paktı’nın, Yücel Yılmaz; Balıkesir Belediye Başkanı ise Yönetim için Gelecek Paktı’nın elçisi oldu.

Comments are disabled