DR. MEHMET DUMAN GÖÇ VE DİRENÇLİ KENTLER YAZ AKADEMİSİNDE KONUŞTU


UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman, Gaziantep Üniversitesi’nin Göç Enstitüsü tarafından 17-22 Temmuz tarihlerinde organize edilen “Göç ve Dirençli Kentler Yaz Akademisi” başlıklı programa çevrim içi olarak Şahinbey Belediyesi’nin davetiyle konuşmacı olarak katıldı.

Dr. Mehmet Duman, konuşmasında göç ile alakalı olarak UCLG-MEWA’nın öncülüğünü yaptığı veya dâhil olduğu girişimlerden bahsetti. Akabinde, UCLG-MEWA’nın dirençlilik kavramı üzerinde durduğunu belirtti. Dirençlilik ile alakalı olarak Trabzon’da gerçekleştirilen UCLG-MEWA Dirençlilik Forumu & Yönetim Kurulu Toplantısı’nda imzalanan Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’nu ele aldı. Göç ve mülteci konusunda Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’nun kapsadığı noktalara temas etti.

“GTFM’in hikayesi, Kasım 2019’da Gaziantep’te düzenlenen Uluslararası Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Forumu’nda başladı”

Göç Küresel Görev Gücü’nün (GTFM) kuruluşu ile sözlerine başlayan Dr. Mehmet Duman, Güvenli, Sistemli ve Düzenli Göç için Küresel Mutabakat ve Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat’ın öneminin altını çizdi. Bu kapsamda Gaziantep Deklarasyonu, Marakeş Belediye Başkanları Deklarasyonu ve Lampedusa Şartı’na vurgu yaptı.

“Bizler, MEWA Bölgesi merkezli bir yapı olarak, alışılagelmiş Avrupa merkezli ve merkezci girişimlerden belli noktalarda ayrışmayı amaçladık. Avrupa merkezci inisiyatif derken, ortaya yalnızca bir eleştiri koymuyoruz ancak GTFM gibi yapılar vasıtasıyla küresel göç yönetişiminin desantralize olmasının gerekli olduğunu vurguluyoruz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Comments are disabled