İSTANBUL’DA TAIWAN TECH DAY 2023 DÜZENLENDİ


UCLG-MEWA, Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi, Tayvan Dış Ticaret Bürosu ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) tarafından İstanbul’da, 25 Mayıs tarihinde düzenlenen Taiwan Tech Day 2023 etkinliğine katılım gösterdi.

Etkinlik, Akıllı Şehirler, Elektronik Mobilite, Akıllı Hastane, Ekosistem ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları gibi konuları ele aldı. Tayvan Ekonomi ve Kültür Misyonu Elçisi Volkan Chih-Yang Huang, 6 Şubat Depremi ile ilgili olarak Tayvan-Türkiye arasında gelişen ilişkileri vurguladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri de etkinliğe VIP konuk olarak davet edildi, ancak şehir dışındaki bir program nedeniyle katılamadı. Türk bürokrasisinden de katılımcılar etkinlikte yer aldı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Tayvan İş Konseyi Türkiye Başkanı Necmettin Uzun, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) önemini vurguladı. Uzun, SKA’larla ilgili bu yıl gerçekleşecek BM Toplantısı’na dikkat çekerek, Türkiye’nin zorlu bir süreç geçirmesine rağmen SKA’ların başarılı bir şekilde uygulanmasında ve sıralamasının yükseltilmesinde başarılı olduğunu belirtti. Ayrıca, Akıllı Şehirler konusunda otomasyon, Büyük Veri ve Dijital Dönüşüm gibi konulara da değindi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden Furkan Karakaya, Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik gelişiminin birbirine paralel olduğunu vurguladıktan sonra 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’ndan bahsetti.

Etkinlik kapsamında çeşitli teknoloji şirketleri, şehirlerin dijital dönüşümü, güvenliği ve kentsel mobilite gibi konularda sunumlarını gerçekleştirdi.

Comments are disabled