MEWA BÖLGESİ DİJİTAL VERİLERİ


Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi internet kullanıyor. Sosyal medya platformlarına erişenlerin sayısı ise dünya nüfusunun yarısına denk gelmektedir. Sosyal medya platformlarını kullanan profiller incelendiği takdirde şirket yöneticilerinden onların danışmanlarına, reklamcılardan her türlü blog tarzı platformlarda yazarlık yapan kişilere kadar toplumun her kesiminin burada aktif olduğunu görebiliriz.

Bu platformlarda geçirilen zamanın gittikçe arttığı da gözlemleniyor. Sadece Twitter’ın 2023 raporlarına göre 1 milyarı aşkın kullanıcısı mevcut ancak bu kullanıcıların sadece 370 milyonu aktif olarak hesabını kullanıyor.

Her üç ayda bir düzenli olarak sosyal medya hakkında kapsamlı istatistiksel çalışma gerçekleştiren We Are Social’ın 13 yaşın üzerindeki kullanıcıları dikkate alarak paylaştığı dijital raporuna göre dünyada 5 milyar 160 milyon insan internet kullanıyor. Bunların 4 milyar 760 milyonu ise sosyal medyayı kullanıyor.

Raporda göze çarpan detaylardan birisi en çok zaman geçirilen sosyal medya platformunun ay içerisinde ortalama 23 saat ile YouTube olması. Kısa ve ilginç içerikleri veya uzun metrajlı yapımları ilgi çeken bu platform kullanıcıları kendine çekmeyi başarıyor. Onu daha sonra 20 saat ile Facebook takip ediyor. Twitter ise 5 saatlik ortalaması ile diğer platformlara göre daha geride kalmış durumda.

UCLG-MEWA olarak bölgemizdeki internet ve sosyal medya kullanımına dair bu tablo çalışmasını gerçekleştirdik. Çalışmalarımız periyodik olarak siz okuyucularımız ile paylaşılacaktır. Tablo çalışmamız, bölgemizdeki 16 ülkenin toplam nüfusunu, internet kullanıcılarının sayısını ve spesifik olarak sosyal medya platformlarındaki dağılımlarını içermektedir.

Tabloya buradan ulaşabilirsiniz. 

Comments are disabled