UCLG BAŞKANLIK DİVANI İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ


2022 Ekim ayında Güney Kore’nin Daejeon kentinde düzenlenen UCLG Kongresi ile yenilenen UCLG Başkanlık Divanı, çevrimiçi olarak ilk toplantısını gerçekleştirdi.

2022-23 döneminde UCLG Başkanlığı’nı yürütecek olan Montevideo Belediye Başkanı Carolina Cosse tarafından yönetilen toplantıya, Cosse’den sonra Başkanlık görevini devralacak diğer Dönem Başkanları, Eşbaşkanlar, Başkan Yardımcıları, UCLG ve Bölge Teşkilatları temsilcileri katılım gösterdi.

2023-24 Dönemi’nde UCLG Başkanlığı görevini üstlenecek olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay gerçekleştirdiği konuşmada, demokratik ve katılımcı yönetişime vurgu yaparak UCLG’nin yeni Başkanlık Divanı sisteminin avantajlarına değindi. UCLG Başkan Yardımcısı ve ‘Yönetim için Gelecek Paktı Elçisi’ olarak Başkanlık Divanı’nda bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise ‘Gelecek Paktı’nın önemine değindi. Toplantıya aynı zamanda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman da katıldı.

Politika önceliklerinin ele alındığı UCLG Başkanlık Divanı Toplantısı’nda desantralize işbirliğinden, yerel yönetimlerin Birleşmiş Milletler nezdinde temsiline, cinsiyet eşitliğinden demokratik yönetişime kadar birçok farklı önceliğe temas edildi.

Toplantıda, 20-24 Şubat tarihlerinde Barcelona’da düzenlenecek olan UCLG Yıllık İstişare Toplantısı’nın (Retreat) programı ve detayları da katılımcılarla ele alındı.

Comments are disabled