UCLG-MEWA İZLER SİLİNMEDEN FOTOĞRAF SERGİSİ’Nİ ZİYARETİ ETTİ


UCLG-MEWA, 21 Şubat 2024 tarihinde UCLG-MEWA Konsey Üyesi Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen İzler Silinmeden Fotoğraf Sergisi’nin açılışına katıldı. Etkinlik, Kıbrıs adasının güneyinde kalan Osmanlı-Türk izlerinin belgelenmesi amacıyla düzenlendi.

Üst düzey katılımın olduğu etkinlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir yer aldı.

Mahmut Özçınar, sergide görselleri sunulan eserlerin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi ve Avrupa Birliği Parlamentosu gündemine de taşınması gerektiğini belirtti.

Ersin Tatar konuşmasında, “Güney’i de unutmuyoruz. Güney’de de çok eserlerimiz vardır; tarihimiz vardır, yaşadıklarımız vardır, mücadelelerimiz vardır ancak Kıbrıs’ın gerçeklerine baktığımızda, iki devlet esasına dayalı bir çözümden başka çaremiz yoktur. Barışın, huzurun ve güvenliğin devam etmesi için mutlak surette iki devletli çözüm şarttır.” sözleriyle, Kıbrıs adasındaki Türk varlığına ve Ada için barışın ve güvenliğin önemine vurgu yaptı.

Comments are disabled