UCLG RETREAT 2024 BARSELONA’DA DÜZENLENDİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) üye ve paydaşlarıyla 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında bir araya gelerek yıllık politika ve stratejiyi ele alan, tematik oturumların düzenlendiği UCLG Retreat & Campus Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen etkinliğe dünyanın dört bir yanından katılan 300’ü aşkın üye ve paydaş, önümüzdeki dönemin stratejileri hakkında istişarede bulundu.

Etkinliğin birinci gününde, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın liderliğinde idari kararların alındığı Başkanlık Oturumu gerçekleştirildi. Daha sonra, Bizi Birleştiren Güç temalı Açılış Oturumu’nda UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz katılımcıları selamladı. Oturumda, eski Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (BM-Habitat) İcra Direktörü Maimunah Mohdi Sharif’in yerelleştirme konusundaki kararlılığı sebebiyle UCLG onursal üyeliğine seçildiği açıklandı. Toplantıda Uğur İbrahim Altay, “Bizler insanlık adına söz almalı ve dünyanın her yerinde mazlumların sesi olmalıyız. Kadın haklarını konuştuğumuz zaman Gazze’de yaşananları göz önünde bulundurmalıyız; bulundurmuyorsak vicdanımızı sorgulamalıyız.” ifadesiyle yaşanan adaletsizliklere dikkat çekti.

Küresel Görev Gücü Günü temalı ikinci gün, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Zirvesi ve SKA Kurtarma Planı’nı ele alan Küresel Görev Gücü Toplantısı ile başladı. Eş zamanlı olarak, kamusal alan konulu İyi Uygulama örneği Can Battlo’ya saha ziyareti düzenlendi. Diğer yandan çok taraflılık, barışın inşası ve kamusal alanların konuşulduğu tematik oturumlar gerçekleştirildi.

Üçüncü gün Geleceğin Atölyesi temasıyla birlikte Lampedusa Şartı, Değişim Teorisi, Barış için Yeni Gündemin Yerelleştirilmesi başlıklı oturumlar düzenlendi. Marketplace oturumunda ise UCLG-MEWA Araştırma Sorumlusu Junaid Rafiq, #DirençliMEWA vizyonunu paylaştı ve Trabzon Dirençlilik Deklarasyonu’nun önemini vurguladı.

Sürdürülebilir kalkınma eylemlerini şekillendiren ve kilit siyasi gündemleri öne çıkarmayı amaçlayan dördüncü günde, UCLG Organları’nın konuşulduğu Local4Action oturumunda, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman, UCLG-MEWA’nın SKA yerelleştirme çalışmalarını özetledi. Ayrıca, Dr. Mehmet Duman “UCLG’nin öngördüğü gibi, sürdürülebilirlik gündemimizdeki (SKA) Kültür ve Miras konusunun eksikliğini ele alan, 18. SKA olarak Kültür Amacının eklenmesini güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz” sözleriyle kültürün geleceğin inşasında önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

Ardından, küresel krizlerde kadın hakları, kadına yönelik şiddeti kadınların karar alma mekanizmasındaki rolü konu alan UCLG-Women oturumu gerçekleştirildi. Sosyal Bakım oturumunda ise kentsel yaşamda adalet ve sürdürülebilirliği artırmak için sosyal sözleşmenin şehir ve bölge çapında bir ölçekte yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Etkinliğin son gününde Biz’in Gücü temasıyla toplantının genel hatları ele alınarak kapanış oturumu gerçekleştirildi.

Comments are disabled