UCLG YÖNETİM KURULU TOPLANTISI KOSTA RİKA’DA GERÇEKLEŞTİ


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu, 17-19 Nisan 2024 tarihleri arasında Kosta Rika’nın başkenti San Hose’de idari toplantıların yanı sıra Küresel Belediyecilik Hareketi’nin 120. yıldönümü ve UCLG çatısı altında birleşme kararının 20. yıldönümünü kutlamak amacıyla bir araya geldi.

Yerel Yönetimler: Halkın Gücü temalı toplantı, dünya çapında yerel ve bölgesel yönetim liderlerini başarılarını paylaşmak ve gelecekteki zorluklar için strateji geliştirmek amacıyla buluşturdu. Etkinlikte, Hareket’in tarihinin yeniden ele alındığı, yerel yönetimlerin mevcut durumunun değerlendirildiği ve uluslararası alandaki etkilerini güçlendirmelerinin tartışıldığı oturumlar düzenlendi.

Tartışmaların odak noktalarından biri, yerel yönetimlerin 18-24 Mayıs 2024 tarihleri arasında Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenecek Dünya Su Forumu ve 22-23 Eylül 2024 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD)  Birleşmiş Milletlerin (BM) merkezi New York’ta organize edilecek BM Gelecek Zirvesi’ne katılımları için hazırlamaktı. Planlanan katılımlarla, özellikle yerel, küresel, çevresel, sosyal ve ekonomik konularla ilgili diyaloglarında yerel yönetimlerin uluslararası arenada meşru ve etkili siyasi aktörler olarak üstlendikleri rolün pekiştirilmesi amaçlandı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Duman, Dünya Su Forumu hakkında konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada MEWA Bölgesi’nde yaşanan su sorunlarını dile getirdi ve bununla bağlantılı olarak Gazze’deki insani krize dikkat çekti.

Ayrıca toplantıda, iklim değişikliğinin neden olduğu zorlukların üstesinden gelmek için uluslararası finansman mekanizmasının acilen gözden geçirilmesi gerektiği de görüşüldü. Ele alınan başlıklar arasında, yerel yönetimlerin iklim dirençliliği çalışmalarında desteklenmesini sağlayan yenilikçi finansman çözümleri vasıtasıyla sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi de yer aldı.

Kentsel diplomasinin, küresel barış ve iş birliğinin inşası için temel bir bileşen olduğu vurgulandı. Katılımcılar, desantralize iş birliğinin güçlendirilmesinin uluslararası kriz ve çatışmalara daha bütüncül ve etkili bir yaklaşım getireceğini öne sürdü.

Bu yılki UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı, sadece önemli yıldönümlerini kutlamakla kalmadı, aynı zamanda yerel yönetimlerin uluslararası alanda daha etkili olabilmeleri için önayak olan bir gündem belirleyerek, yerel sorunların küresel düzeyde ele alındığı  ve çözüme kavuşturulduğu bir geleceği hedefledi.

Comments are disabled