EKO-İKLİM ZİRVESİ 30-31 MART’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congressium’da düzenlenen EKO-İKLİM Zirvesi/Fuarı, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerden çok sayıda paydaşın bulunduğu zirvede eş zamanlı birçok oturumla iklim krizi ve krizin çeşitli sektörlere etkileri tartışıldı.

30-31 Mart tarihlerinde ATO öncülüğünde gerçekleştirilen EKO-İKLİM Zirvesi, Türkiye’den ve dünyadan binlerce katılımcı ve ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gördü. Bankalardan özel okullara, dernek ve STK’lardan özel şirketlere birçok kurumun bulunduğu fuar alanında iki gün boyunca fotoğraf, sanat ve moda sergileri ve konserler düzenlendi. Eş zamanlı düzenlenen oturumlarda birçok uzman tarafından, yeşil dönüşüm finansmanı, destek programları, sektörel iklim krizi çalışmaları, ekonomik etkileri ve fırsatlar konuşuldu.

Zirve’nin ilk gününde düzenlenen “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturum, ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz moderasyonunda gerçekleşti.  Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UCLG Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, belediyelerindeki yeşil dönüşüm çalışmalarından ve projelerinden bahsetti.

Zirve’nin ikinci gününde ise, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği “Yerel Yönetimlerde Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumda belediyeler, yeşil dönüşüm projeleri ve iyi uygulamalarını anlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Çiğli Belediye Başkanı Selim Utku Gümrükçü ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün katılımı ile gerçekleşen oturumda katılımcılar belediyelerindeki çalışmalardan ve örnek uygulamalardan bahsettiler. Gençlere ve çocuklara ekoloji eğitimi, atık su ve su kullanımı ve arıtması, hava-su temizliği ile ilgili alınabilecek önlemler ve sürdürülebilir iklim eylem planlarının konuşulduğu oturumun sonunda, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, katılımcılara plaket takdim etti.

Comments are disabled