“KRİZ BAĞLAMINDA GÖÇ VE YERİNDEN EDİLME” KARŞILIKLI ÖĞRENME PROGRAMI


“Kriz Bağlamında Göç ve Yerinden Edilme: Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hayat Kurtarmak ve Korumak için Ne Yapıyor?” başlıklı karşılıklı öğrenme programı 11-13 Nisan tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Etkinlik, UCLG, Belediye Başkanları Göç Konseyi (MMC) ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu’nun (IOM) yürütmekte olduğu Belediye Başkanları Mekanizması (GFMD Mayors Mechanism) tarafından düzenlendi. Dünyanın farklı bölgelerinden birçok katılımcıyla gerçekleştirilen toplantı serisi, UCLG Bölgesel Krizlerin Önlenmesi ve Yönetimi Çalışma Grubu, Akdeniz Şehirden Şehre Göç Projesi (MC2CM), Kentsel Krizler için Küresel İttifak (Global Alliance for Urban Crises), Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) ve Ulusal Konuksever Şehirler ve Bölgeler Birliği’nin (ANVITA) destekleriyle yürütüldü.

Kriz döneminde yerel ve bölgesel yönetimlerin yaklaşımlarını öne çıkarmak, farklı bölgelerden uygulamaları ve kriz dönemi deneyimlerini paylaşmak ve 17-20 Mayıs BM New York Genel Merkezi’nde 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Göç Değerlendirme Forumu’na (IMRF) katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen etkinlik 3 gün sürdü. İki farklı konseptle ilerleyen oturumda bir yandan dünyanın farklı bölgelerinden belediyeler kriz ve göç deneyimlerini paylaşırken bir yandan oluşturulan simülasyonlarla göç olgusu göçmen ve yerel yönetim perspektifi ile ele alındı.

İspanya’dan Fuenlabrada, Togo’dan Notse, Burkina Faso’dan Dedougoui, Filipinler’den Cauayan, Türkiye’den Gaziantep ve Bangladeş’ten Bangladeş Belediyeler Birliği’nin katıldığı deneyim paylaşımı oturumunda, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Sorumlusu Yehia IBRAHIM GTFM adına kolaylaştırılıcılık sağladı. Oturumlarda farklı deneyimlerin farklı ihtiyaçlara nasıl yanıt verdiği, bu yanıtların zaman içinde nasıl dönüştüğü, uzun vadede bu yanıtlardan neler öğrenilebileceği, bunların küresel gündemle olan ilişkileri ve küresel tartışmalara katkıları konuşuldu. Son günün ilk oturumunda ise oturum özetlenerek elde edilen veriler GTFM tarafından tüm katılımcılarla paylaşıldı.

Etkinliğin son günü Ukrayna krizine ve oturum raporlarına odaklanırken, Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio Avrupa şehirlerinin Ukrayna krizine yönelik bir taahhüt geliştirme girişiminde olduğunu açıkladı. Program, UCLG Genel Sekreteri Emillia Saiz’ın değerlendirmeleri ile sona erdi.

Comments are disabled