UCLG-MEWA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU HAN YUNUS BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN M. ALBATTA


 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), 26 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdiği “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Normalleşme” başlıklı UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşisi’nde, Gazze’den Han Yunus Belediye Başkanı Alaaddin M. Albatta’yı konuk etti.

Konuşmasına, büyük bir hapishaneye benzettiği Gazze Şeridi başta olmak üzere, COVID-19’un dünyanın tüm ülkeleri üzerindeki etkisinden bahsederek başlayan Alaaddin Albatta, Filistin ve özellikle de Gazze Şeridi’nde yaşayan halkın işgal yüzünden yaşadığı engel ve zorluklar sebebiyle diğer ülkelerden farklı olduğunu belirtti. Salgının ilk olarak Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yapan hacılar ve yurt dışından dönen yolcular aracılığıyla geldiğini söyleyen Albatta, vaka sayılarının başlarda 100’ü geçmediğini, fakat son iki ayda 5.500 vakaya yükseldiğini, vaka artışındaki en büyük sebebinin ise ihmal olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Merkezi Acil Komite Başkanı olarak da görev yapan Başkan Alaaddin Albatta, Han Yunus Belediyesi’nin aldığı önlemlerden bahsederek, 250.000’den fazla maske dağıtıldığını ve bölgenin kalabalık alanlarında günlük olarak dezenfeksiyon işlemlerinin yapıldığını söyledi. Albatta, normalleşme sürecinde okullarda alınan tedbirlere de değindi. Ayrıca Kuveyt ve Japonya tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yardımıyla Han Yunus’ta uygulanan altyapı çalışmaları ve atık su projesinden de bahsederek sözlerine devam etti.

Söyleşi sonunda, Han Yunus halkına mesajlarını ileten Başkan Alaaddin Albatta, bu zorlu süreçte, halkından kurallara uymalarını istedi ve MEWA bölgesindeki yerel yönetimlere mesajlarını iletti.

Yayını buradan izleyebilirsiniz.

Comments are disabled