UCLG-MEWA YEREL YÖNETİM SÖYLEŞİLERİ: METROPOLLERDE YEŞİL ALAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ


UCLG-MEWA’nın Sultanahmet’teki Genel Sekreterliği’nde 27 Temmuz 2018 tarihinde düzenlediği UCLG-MEWA Yerel Yönetim Söyleşileri’nin konuğu İstanbul Lale Vakfı  Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal oldu.

İsmail Gülal: “Millet Bahçeleri, kültürel değerlerimizi içeren bir proje”

Metropollerde Yeşil Alan Yönetimi konulu söyleşide konuşan  Gülal, yeni dönemde yapılacak olan Millet Bahçeleri Projesi’nin önemine değinerek bizim kültürel değerlerimizi içeren bir millet bahçesi olacaktır ve sürdürülebilirlik konusu bu projenin omuzlarındadır dedi.

Lale Vakfı’nın 2013 yılından beri  her yıl kasım yayında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilerle  gerçekleştirdiği lale soğanı dikimi etkinliğinden bahseden Gülal;  her bir laleye öğrencilerin isimlerini vererek çevre konusunda aidiyet duygusu kazandırdıklarını söyledi.

Lalenin tarihi serüveni ve kültürümüz açışından taşıdığı öneme dikkat çeken Gülal konuşmasında ayrıca Türk tarihinin önemli isimlerinden olan Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatürü ile geçmişten günümüze ait kültürel kodları taşıdığını ve aynı gaye ile kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasının gerekliliğini ifade etti.

Soru-cevap kısmının ardından söz alan UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman, Peyzaj alanında İstanbul’da yapılan çalışmaların önemine değinerek bu ve benzeri çalışmaların “Uzaktan Eğitim” yöntemi ile başta Gazze ve Batı Şeria olmak üzere farklı coğrafyalardaki yerel yönetimlerle paylaşılmasının faydalı olacağını vurguladı.

Söyleşinin sonunda Genel Sekreter Duman günün anısına  İstanbul Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Gülal’a plaket takdim etti. Fotoğraf çekiminin ardından söyleşi sona erdi.


Söyleşi fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are disabled